Wraz z nowym rokiem, w Polsce wprowadzony został obowiązek segregowania śmieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu obniżone zostanie zużycie surowców naturalnych, zmniejszy się także ilość odpadów na wysypiskach. To z kolei przełoży się na mniejsze obciążenie dla środowiska. Jak poprawnie segregować śmieci i jakich popularnych błędów się wystrzegać?

SEGREGUJ SŁOIKI I PUSZKI
To opakowania, które doskonale nadają się do recyklingu! Pomimo tego, że świadomość ich właściwości recyklingowych jest wysoka, sama segregacja przeprowadzana jest w nieodpowiedni sposób. Nie myj słoików i puszek przed ich wyrzuceniem! Samo opróżnienie opakowania i wyrzucenie go do odpowiedniego pojemnika wystarczy. Wyrzucone słoiki i tak zostaną umyte w sortowni, dlatego czyszczenie ich na własną rękę generuje niepotrzebne wydatki, a sam proces zużywa wodę, którą możesz zaoszczędzić. Odpady szklane stanowią około 7% do 10% wszystkich śmieci składowanych na wysypiskach. Zatem używanie szkła pochodzącego z recyklingu przyczynia się do zmniejszenia objętości wysypisk śmieci.
NIE WSZYSTKIE ODPADY NADAJĄ SIĘ DO RECYKLINGU
Jeśli nie jesteś pewny w którym pojemniku powinieneś umieścić odpady, wyrzuć je do odpadów zmieszanych. Szkło to nie zawsze szkło, bo o ile butelki, słoiki czy szklane opakowania po kosmetykach nadają się do recyklingu, o tyle szklanki, lustra i okulary już nie. Występują różne rodzaje szkła, które mają inną temperaturę topnienia.
Pod żadnym pozorem nie segreguj butelek zwrotnych! Takie najlepiej oddać jest do sklepu. Nie tylko zmniejszysz ilość odpadów, ale też ograniczysz emisję CO2 do atmosfery. Butelkę zwrotną można wykorzystać ponownie nawet 20 razy! Trudno wyobrazić sobie bardziej ekologiczny materiał. Butelka dostaje nowe życie niemal od razu po trafieniu do sklepu.

CO ZROBIĆ ZE ZUŻYTYMI MEBLAMI I LEKAMI?
Zwykłe odpady pochodzące z produktów codziennego użytku wyrzucamy do osiedlowych pojemników lub do kolorowych worków i przydomowych koszy. Takie pojemniki nie są odpowiednim miejscem dla zużytych baterii i akumulatorów, przeterminowanych lekarstw, żarówek, odpadów po żrących chemikaliach, a także elektroodpadów, czyli sprzętu RTV i AGD. Wszystkie te odpady nazywamy odpadami niebezpiecznymi, które powinniśmy oddawać w wyznaczonych do tego punktach,. Baterie i sprzęt elektroniczny możesz oddać w sklepach z elektroniką, a leki w aptekach.Stare meble możesz oddać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie punkty znajdują się w każdej gminie, a informacje o ich lokalizacji łatwo jest znaleźć w internecie.
Według badań ARC Rynek i Opinia i FOB, jedynie 15% ankietowanych potrafi poprawnie posegregować przykładowe artykuły przy wyrzucaniu. To słaby wynik, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że segregacja śmieci jest obowiązkowa. Jednak to nie prawo, a troska o środowisko powinna być czynnikiem motywującym nas do ruszenia głową podczas wyrzucania odpadów. Zanieczyszczenie środowiska to nasz wspólny problem, który dzięki zachowaniu odpowiednich postaw możemy zminimalizować.