Zanieczyszczone powietrze stało się elementem naszej rzeczywistości. Jesteśmy coraz bardziej narażeni na działanie smogu, czyli mgły wymieszanej ze spalinami. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Według szacunków WHO z 2010 roku, z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło 230 tys. osób.

CZYM JEST SMOG?
Wyróżniamy dwa typy smogu:
Smog londyński (warszawski) – to smog pojawiający się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Powstaje od listopada do stycznia. Jest mieszanką pyłów, wzbogaconą o tlenki siarki, azotu, węgla i sadzę. Jego głównym źródłem są spaliny samochodowe.
Smog Los Angeles (krakowski) – ten rodzaj smogu pojawia się głównie podczas letnich miesięcy. Najczęściej zaobserwować go możemy w strefach subtropikalnych. Składa się z tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów. Powstaje np. w wyniku spalania śmieci.
Co możemy zrobić, by wpłynąć na czystość powietrza, przynajmniej w naszym najbliższym otoczeniu?
POZBĄDŹMY SIĘ KURZU
Regularne wycieranie kurzu zapobiega unoszeniu się w powietrzu niechcianych drobin, bakterii i wirusów. Kurz to jedno z głównych domowych zagrożeń dla naszych płuc. Do wycierania kurzu powinniśmy używać zwilżonej ścierki. Sucha szmatka nie zetrze zanieczyszczeń z mebli, a jedynie wyrzuci je w powietrze. Do odkurzania użyjmy odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA, który pozwala na dokładniejsze sprzątanie.

KORZYSTAJMY Z OCZYSZCZACZY POWIETRZA
Żadne z rozwiązań nie jest tak skuteczne, jak elektroniczne oczyszczacze powietrza (na które aktualnie mamy atrakcyjne rabaty), wyposażone w kilku-stopniową filtrację. Domowe powietrze, wbrew pozorom, nie odznacza się lepszą jakością niż to z zewnątrz. Szczególnie narażone na zanieczyszczenia są pomieszczenia klimatyzowane. Do tego, jeśli zanieczyszczone powietrze dostanie się do wnętrza naszego domu lub mieszkania, jesteśmy narażeni na jego działanie cały czas.
Urządzenia elektroniczne wytwarzają tzw. elektrosmog. Są to jony dodatnie, które przyciągają kurz, bakterie i wirusy. Dlatego przy wyborze oczyszczacza powietrza powinniśmy upewnić się, że jest on wyposażony w jonizator. Jego zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych, które neutralizują się z jonami dodatnimi, dzięki czemu zanieczyszczenia opadają na podłogę.

ZADBAJMY O DOMOWĄ FOTOSYNTEZĘ
Obecność roślin w domu to naturalny sposób na przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. Rośliny przeprowadzają fotosyntezę, dzięki czemu zwiększają proporcję tlenu do dwutlenku węgla. Kilka niewielkich okazów może znacząco poprawić jakość powietrza w mieszkaniu.
Rośliny mają też szereg innych pozytywnych cech wpływających na nasze codzienne funkcjonowanie. Pochłaniają promieniowanie, minimalizują hałas, a także działają antydepresyjnie. Odpowiednio zaaranżowane są również bardzo ładnym dopełnieniem wystroju wnętrza.
To chyba wystarczająco dużo powodów, by Was przekonać do takich małych zmian, prawda?